FAQ

Pokusím se tu co nejpřehledněji popsat všechny dotazy, které by Vás před koupí/objednáním mohly zajímat.

 

Ryté sklo

 

  • Jak moc je rytina na skle odolná?

Rytina sama o sobě je skoro nezničitelná, pokud ji nebudete vyloženě škrábat kamenem ze zahrádky (což chápu, že může být zábavný experiment :-) ), vydrží rytina v dobrém stavu, dokud bude sklenička pohromadě. 

Kdo ví, třeba za pár tisíc let najdou střípky hrnečku s vaší fotkou budoucí archeologové a vystaví si ji v muzeu :-)

 

  • Jak moc je rytina na skle viditelná?

 

Samotná rytina na skle působí bílým dojmem, nejlépe je vidět proti tmavému pozadí. Pokud si objednáte hrníček s rytinou, nejvíce vynikne, pokud do něj nalijete tmavý nápoj. Vidět jde však stále i na světlejším pozadí.

Obrázek jde vidět pouze v suchém stavu, když budete hrníček umývat, na chvíli zdánlivě zmizí a znovu se objeví až rytina uschne. Pokud by se Vám zdálo, že rytina přestává být vidět, přesto, že je hrníček suchý, je možné, že je zanesená mastným filmem, v takovém případě stačí hrníček odmastit jarovou vodou, nebo lihem.

 

  • Jde rytinu zvýraznit?

 

Ano, je to možné, můžete si přiobjednat zvýraznění. Používám speciální barvy na sklo, které jsou zdravotně nezávadné a dostatečně odolné.

Vydrží mytí v myčce i běžné umývání (ovšem raději nepoužívejte hrubou houbičku, nebo snad drátěnku), mám to z denního používání ověřené, že barva v rytině hezky drží i po dvou letech mytí v myčce i v ruce.

Jaký v tom bude rozdíl? Rytinu můžu zvýraznit čistě bílou barvou, nebo barvou, co působí perleťově a trochu víc září. Efekt bude podobný, ale výraznější, barva zaplní vyryté části a dá obrázku ještě více vyniknout.

IMG_20200928_142026

 

   

  • Jde použít i jinou barvu, než bílou?

 

Ano, i to je možné, jde domluvit rytina v široké škále barev. K dispozici je tedy krom bílé a perleťové i modrá, červená, žlutá, zelená a také černá a metalické odstíny. 

 

 IMG_20200928_141623IMG_20200928_141142123859003_676162879709012_3411522456612517080_n (1)IMG_20200928_141700

 

Vypalované obrazy

 

  • Co to znamená, že je obraz vypálený?

 

Této technice se také říká Pyrografie.Obraz vzniká místo nanášením barvy zuhelnatěním povrchu dřeva. Používají se plynové kahany, nebo speciální nástavce, které se rozžhaví do potřebné teploty a při kontaktu s dřevem se povrch škvaří.

 

  • Nesmazává se vypálený obrázek časem?

 

Vypálené části obrazu jsou v podstatě přiškvařené k podkladu dřeva a drží velmi dobře. Jediné, s čím mám horší zkušenost je, že ho může postupně vybledávat přímé dlouhodobé sluneční světlo. Částečnou ochranou může pro obraz být ošetření lakem s UV filtrem, ale nejlepší je obrázek sluníčku dlouho nevystavovat.

Pokud si však obraz vystavíte na běžné místo v domácnosti, zůstane nezměněný mnoho let.

Plánuji si vypálit obraz na zahradní chatku, kde bude vystavený jak slunci, tak povětrnostním podmínkám a sama jsem zvědavá, co to s ním udělá. Často vídám zahraniční kolegy, že takto obrazy putuji například na lovecké chaty, takže určitou odolnost by mít při správném ošetření měly. Každopádně potom poreferuji, se svou zkušeností.

 

V jaké kvalitě mají být fotky?

 

Pokud si objednáváte portrét rytý do skla, nebo vypálený do dřeva, malovaný akvarelem, nebo tužkou, atd.,

tak je určitě lepší aby byla fotka spíš ostřejší.

Co nepůjde vidět na fotce si jen s těží budu moci domyslet. Určitě ale nemusíte posílat jen fotky  focené zrcadlovkou ve vysokém rozlišení s perfektním každým detailem.

Běžné fotky focené na mobilu úplně stačí.

Výhoda tvorby portrétů i obrazů je ta, že jde obraz vylepšit.

Nevadí, že byste rádi měli portrét dědečka na hrníčku, ale na fotce má třeba montérky. Místo montérek bude dědeček třeba v tričku s límečkem.  Nevadí, že na fotce vašeho jezevčíka je na pozadí vidět noha neznámého kolemjdoucího, na hrníčku se neobjeví. atp.

 

Pokud si nejste jistí, kterou fotku použít, klidně mi jich pošlete víc, vyberu s vámi tu nejvhodnější. 

 

Chtěl/a bych, aby byl obrázek spíše stylizovaný,

třeba v komixovém duchu,

nebo karikatura, půjde to?

 

Ano, není to žádný problém, nebojte se o ni napsat v objednávce.

 

 

Chtěl/a bych od vás vyrobit výrobek trochu jiný,

než máte v nabídce, co mám dělat?

 

Pokud byste chtěl/a například vyrýt obrázek na jiný hrníček než mám v nabídce, nebo vypálit obraz na jiný formát dřeva atp.,

napište mi na email hedimade@gmail.com, určitě se spolu domluvíme.

 

Stejně tak pokud budete mít jakékoli dotazy, nebojte se mi napsat, ráda Vám odpovím.